Big Data – nowe możliwości czy zagrożenie?

Bezpieczeństwo informacjiZbiory danych

Big Data to nowe możliwości dla firm i osób prywatnych oraz duże zagrożenie związane z zabezpieczaniem danych osobowych.

Big Data – co przez to rozumieć?

Wg definicji Urzędu Statystycznego Big Data  to zbiory informacji o bardzo dużej objętości, ogromnej szybkości i znacznej różnorodności, które wymagają nowych i nieklasycznych metod, narzędzi do ich przechowywania, przetwarzania i analizowania, dla potrzeb podejmowania decyzji, odkrywania nowych zjawisk i optymalizacji procesów.

Przykładem taki danych są: dane pozyskiwane przez banki od osób fizycznych, wszelkie informacji które udostępniamy o sobie w Internecie, takie jak:

  • dane osobowe,
  • nasze preferencje dotyczące np. zakupów,
  • nasze zainteresowania,
  • własny wizerunek ,

itp.

Zaletą Big Data  jest na pewno ułatwienie życia. Dostępność informacji w każdym miejscu o każdej porze przy dostępnie do sieci WWW. Wiele osób chwali sobie możliwość korzystania z nawigacji w telefonie, łączenie się samochodu z telefonem czy korzystanie z innych aplikacji, które pomagają w codziennym życiu i umilają wolny czas.

Należy jednak pamiętać, że używając nowych technologii dobrowolnie  narażamy się na przekazywanie informacji o sobie. Często są to dane, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, ponieważ mogły by być wykorzystane w nieodpowiedni sposób.

Jak się bronić przed Big Data?

Dbajmy o swoją prywatność i z rozwagą udostępniajmy swoje dane. Przy rozwoju technologii i Internetu trudno jest całkowicie pozostać anonimowym w sieci. Jednak należy mieć świadomość podejmowanych decyzji, zwracać uwagę na tak często bagatelizowany regulamin czy politykę prywatności.
Big Data może okazać się bardzo przydatnym narzędziem, mądrze wykorzystywana przyniesie wiele korzyści.

źródło: Konferencja „Ochrona danych osobowych w dobie Big Data”

Oceń artykuł
Poprzedni wpis
Uwaga ! Hakerzy podszywają się pod firmy kurierskie.
Następny wpis
Uwaga ! Nowelizacja Ustawy o ochronie danych osobowych.

Zrób krok naprzód.
Zapytaj o współpracę