Jak nauczyć pracowników zasad bezpieczeństwa IT?

Bezpieczeństwo informacjiRODO

Technologia pomaga w zabezpieczeniu firmy, ale sama w sobie nie stanowi wystarczającej ochrony. Cyberprzestępca najczęściej wykorzystuje najsłabsze ogniwo, którym jest użytkownik. Innymi słowy to czynnik ludzki jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa firmy. Jak to zmienić? Zacznij od:

Podniesienie świadomości przetwarzania danych osobowych

Szkolenia pracowników to inwestycja w poprawę świadomości na istniejące zagrożenia. Organizuj obowiązkowe szkolenia lub kursy dla nowych i obecnych pracowników. Możesz opracować prosty test online aby zachęcić do uczestnictwa i sprawdzenia wiedzy o cyberbezpieczeństwie. Raz do roku sprawdź aktualną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa i poproś dział IT o przygotowanie oceny poziomu bezpieczeństwa w Twojej organizacji. Zminimalizujesz ryzyko niepożądanych incydentów.

Przykład – jak przetwarzać dane osobowe

Dział kierowniczy powinien posiadać skrupulatną wiedzę na temat bezpieczeństwa danych i pojawiających się zagrożeniach, oraz móc podejmować działania zwiększające cyberodporność. Ponadto powinien być w stanie odpowiednio komunikować się z pracownikami – np. posługując się przykładami zamiast fachowej terminologii. Jako przełożony pokaż pracownikom, że kwestie bezpieczeństwa traktujesz poważnie – na przykład poprzez uczestnictwo w szkoleniach, regularne wysyłanie informacji związanych z ochroną danych.

Uczenie się na błędach

Poza wdrożeniem odpowiednich środków ochrony danych i kontroli zabezpieczeń urządzeń, dostarcz potrzebnej wiedzy do bezpiecznego korzystania z systemu informatycznego firmy i usług Internetu.

Szukasz szkolenia ODO?

Koniecznie sprawdź naszą platformę szkoleń online. To forma szkoleń, która pozwala niewielkim kosztem podnieść świadomość pracowników na istniejące zagrożenia. W naszej ofercie szkolenia dedykowane różnym branżom i jednostkom administracyjnych.

4/5 - (głosów: 1)
Poprzedni wpis
Kto może, a kto musi wyznaczyć IOD?
Następny wpis
10 wskazówek dla administratorów – jak stosować RODO – doświadczenia z pierwszego półrocza – UODO

Zrób krok naprzód.
Zapytaj o współpracę