Jak nauczyć pracowników zasad bezpieczeństwa IT?

Technologia pomaga w zabezpieczeniu firmy, ale sama w sobie nie stanowi wystarczającej ochrony. Cyberprzestępca najczęściej wykorzystuje najsłabsze ogniwo, którym jest użytkownik. Innymi słowy to czynnik ludzki jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa firmy. Jak to zmienić? Zacznij od:

Podniesienia świadomości

Szkolenia pracowników to inwestycja w poprawę świadomości na istniejące zagrożenia. Organizuj obowiązkowe szkolenia lub kursy dla nowych i obecnych pracowników. Możesz opracować prosty test online aby zachęcić do uczestnictwa i sprawdzenia wiedzy o cyberbezpieczeństwie. Raz do roku sprawdź aktualną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa i poproś dział IT o przygotowanie oceny poziomu bezpieczeństwa w Twojej organizacji. Zminimalizujesz ryzyko niepożądanych incydentów.

Przykładu

Dział kierowniczy powinien posiadać skrupulatną wiedzę na temat bezpieczeństwa danych i pojawiających się zagrożeniach, oraz móc podejmować działania zwiększające cyberodporność. Ponadto powinien być w stanie odpowiednio komunikować się z pracownikami – np. posługując się przykładami zamiast fachowej terminologii. Jako przełożony pokaż pracownikom, że kwestie bezpieczeństwa traktujesz poważnie – na przykład poprzez uczestnictwo w szkoleniach, regularne wysyłanie informacji związanych z ochroną danych.

Uczenia się na błędach

Poza wdrożeniem odpowiednich środków ochrony danych i kontroli zabezpieczeń urządzeń, dostarcz potrzebnej wiedzy do bezpiecznego korzystania z systemu informatycznego firmy i usług Internetu.

Oszacuj poziom zabezpieczeń w swojej firmie
Wypełnij prosty i anonimowy test aby ocenić poziom zabezpieczeń przed cyberatakami i wyciekiem danych.

Sprawdź: Platforma szkoleń online

Szkolenie ochrona danych osobowych
Szkolenie funkcja inspektora ochrony danych
Szkolenie reforma ochrony danych osobowych w UE

Podobne wpisy

Menu

Sprawdź czy Twoja firma powinna mieć wdrożony System ochrony danych osobowych.

Odpowiedź na kilka krótkich pytań, dowiesz się czy musisz spełnić wymagania wynikające z zapisów Ustawy o ochronie danych osobowych.