Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło poradnik "RODO dla Administracji"

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało i udostępniło “RODO dla Administracji“. Przewodnik, kierowany do administracji publicznej, który udziela odpowiedzi na najbardziej nurtujące problemy i pytania związane ze stosowaniem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Jakie zagadnienia są poruszane?

Z poradnika możemy dowiedzieć się m. in. o tym, że upoważnienia do przetwarzania danych osobowych udzielone pracownikom na podstawie ustawy z 1997 r. zachowują ważność o ile precyzyjnie określają zakres upoważnienia i są one zgodne z nowymi politykami bezpieczeństwa.

Transmitowanie on-line posiedzeń Rady Gminy, Rady Powiatu oraz Sejmików Województwa bez anonimizacji imion i nazwisk jest dozwolone. Ewentualna anonimizacja może być konieczna, ale dopiero na etapie publikacji nagrań – i to tylko w zakresie, w jakim udostępnienie określonych informacji naruszałoby prywatność osoby fizycznej, np. informacje o danych wrażliwych.

Listy obecności mogą zawierać wielu pracowników na jednej stronie jednak nie powinny być ujawniane ewentualne przyczyny nieobecności w pracy tj. urlop wypoczynkowy czy zwolnienie lekarskie.

Organizując imprezy masowe np. na plakacie musi być zawarta informacja, iż uczestnictwo jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku np. na
stronie urzędu. Informacja ta powinna zawiera również wskazanie odpowiedniej podstawy prawnej. Dzięki temu organizując wydarzenia w których bierze udział większa liczba osób nie potrzeba – na gruncie RODO – zgody każdej osoby, biorącej udział w wydarzeniu, na utrwalenie jej wizerunku.

Odpowiedzi na te i inne praktyczne zagadnienia udziela w prosty sposób ów poradnik. Zachęcamy do zapoznania się z nim, pamiętając jednocześnie iż zgodnie z RODO, to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych stanowi oficjalne źródło wiedzy o obowiązkach spoczywających na administratorach i podmiotach przetwarzających.

RODO dla Administracji

Kliknij aby przejść do poradnika

Podobne wpisy

Menu

Sprawdź czy Twoja firma powinna mieć wdrożony System ochrony danych osobowych.

Odpowiedź na kilka krótkich pytań, dowiesz się czy musisz spełnić wymagania wynikające z zapisów Ustawy o ochronie danych osobowych.