Ochrona danych osobowych w czasie wakacji. Część 6. Gdy utracimy dokument potwierdzający tożsamość.

Bezpieczeństwo informacji

Rozpoczyna się sezon wakacyjny. Czas odpoczynku i beztroski. W ferworze urlopowych podróży nie zapominajmy o danych osobowych. Jak chronić swoje dane pod czas wakacji? Zapraszamy w imieniu GIODO na cykl artykułów „OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W CZASIE WAKACJI”. Dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych radzi, jak chronić dane osobowe w czasie wakacji, m.in. by nie paść ofiarą kradzieży tożsamości.

Część 6. GDY UTRACIMY DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY TOŻSAMOŚĆ

W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu potwierdzającego tożsamości, warto niezwłocznie zastrzec go w ogólnopolskiej bazie Dokumenty Zastrzeżone (szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://dokumentyzastrzezone.pl/). W tym elektronicznym systemie wymiany informacji uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Ogranicza to możliwość późniejszego wykorzystania tych dokumentów do celów przestępczych, popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Utrata dokumentów tożsamości może zostać wykorzystana w celu wyłudzenia pożyczki lub kredytu, ale także do wynajmowania pokoi hotelowych bez uiszczania opłaty, wypożyczania samochodów i późniejszej ich kradzieży, czy też do zakładania spółek, które posłużą przestępcom do wyłudzania pieniędzy.

Jeśli utrata dokumentu nastąpiła wskutek kradzieży, należy zgłosić to na Policji oraz w urzędzie gminy lub miasta, gdzie będzie można wyrobić nowy dokument. W przypadku pobytu za granicą, zgłoszenia utraty paszportu lub dowodu osobistego można dokonać w najbliższej placówce konsularnej RP, która może wydać paszport tymczasowy. Konsulaty nie mogą natomiast przyjmować wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego. Nie przyjmują one także zgłoszeń utraty prawa jazdy.

źródło: giodo.gov.pl

Oceń artykuł
Poprzedni wpis
Ochrona danych osobowych w czasie wakacji. Część 5. Przy rekrutacji do pracy sezonowej.
Następny wpis
Komunika GIODO w sprawie rejestracji Kart PRE-PAID

Zrób krok naprzód.
Zapytaj o współpracę