Próby oszustwa “na RODO”

W związku z obowiązującym od 25 maja ogólnym rozporządzeniem unijnym (RODO), można zaobserwować wzmożone próby wyłudzeń. Wynikają one z wciąż małej wiedzy w tym temacie w społeczeństwie.

Na czym polega oszustwo?

Podmioty bądź osoby trzecie podszywając się pod znane firmy z branży ochrony danych osobowych, rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail (powołując się na art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej). Oferują w nich swoje usługi związane z dostosowaniem do europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, grożąc jednocześnie poinformowaniem GIODO i skierowaniem sprawy do sądu oraz prokuratury – w przypadku nie skorzystania z ich usług.

Oszustwa kierowane są do instytucji publicznych ale również i firm prywatnych. Chcielibyśmy przestrzec Państwa przed wiadomościami tego typu i poradzić rozwagę przy wyborze odpowiedniej firmy.

Warto wiedzieć: wdrożenie przepisów RODO nie obliguje nas do korzystania z jakiejkolwiek firmy wdrożeniowej lub konsultacyjnej.

Polecamy ciekawy artykuł poruszający w szerszym zakresie ów temat: https://bezprawnik.pl/oszustwo-na-rodo/

Podobne wpisy

Menu

Sprawdź czy Twoja firma powinna mieć wdrożony System ochrony danych osobowych.

Odpowiedź na kilka krótkich pytań, dowiesz się czy musisz spełnić wymagania wynikające z zapisów Ustawy o ochronie danych osobowych.